Get Adobe Flash player

Za nami 19 Dni Odnowy Życia

UDOSTĘPNIJ

19 dni ozW ostatni weekend lutego oraz pierwszy weekend marca 2015 r., od 27 lutego do 1 marca oraz od 6 do 8 marca, odbyły się dwie edycje dziewiętnastych Dni Odnowy Życia. Fundacja Centrum Spotkań i Dialogu zaprojektowała te warsztaty duchowości z myślą o osobach uzależnionych i ich rodzinach, aby umożliwić im doświadczenie rozwoju jako pracy nad wieloaspektowo rozumianym człowieczeństwem, relacjami interpersonalnymi oraz kierunkami działania w dalszym rozwoju osobistym.

Tematem dziewiętnastych dni odnowy życia była "Złość, która nie krzywdzi a pomaga". Wiedzę na temat złości uczestnicy dostali podczas cyklu konferencji, czyli zachęcających do refleksji wykładów. Myślę, że warto przytoczyć kilka ważnych informacji, które można było usłyszeć podczas tych zajęć. Przede wszystkim, złość to nie agresja. Złość to energia, którą czujemy i która może zmienić się w agresję, ale też w działanie ku zmianie na lepsze. Zdrowa praca ze złością to cykl od uświadomienia sobie złości (na tym etapie częstym błędem jest zaprzeczanie temu, co się czuje), przez odczuwanie pobudzenia (tutaj błędem bywa minimalizowanie odczuć, szukanie usprawiedliwień), kontakt i działanie (na tych etapach błędem jest rezygnacja z działania). Warto też mieć świadomość istnienia problemów takich, jak uzależnienie od złości, lęk przed złością czy poświęcenie tożsamości dla podtrzymania związku z drugą osobą. Zdrowa złość to złość wyrażona wprost, czyli mówienie o tym, co się czuje, bez obwiniania innych. Prowadząc trudne rozmowy, warto pamiętać o zasadach takich, jak mówienie o zachowaniach a nie o osobie jako całości, bycie w teraźniejszości, unikanie uogólnień, trzymanie się tematu, prowadzenie rozmowy na jednym poziomie (kiedy, przykładowo, wszyscy rozmówcy siedzą), robienie przerw oraz bycie uważnym na pojawiające się silne emocje.
Ważnym elementem Dni Odnowy były mitingi dla osób uzależnionych i współuzależnionych, grupy dzielenia, grupa Wielkiej Księgi oraz grupa Biblijna, podczas których uczestnicy mieli możliwość podzielenia się doświadczeniami, sukcesami i trudnościami związanymi z zagadnieniami omawianymi podczas konferencji, a także pracy nad wybranymi fragmentami czytanych Ksiąg.
Osoby potrzebujące wsparcia mogły także skorzystać z konsultacji, podczas których oferowano poradnictwo dotyczące różnych obszarów, takich, jak prawo, pomoc społeczna, psychologia, psychoterapia. Takie konsultacje są dużą pomocą w ukierunkowaniu swoich działań tak, aby jak najlepiej rozwiązać problemy i poradzić sobie z trudnościami.
Dni Odnowy Życia to możliwość wieloaspektowego zadbania o dobrą kondycję, więc zaproponowano także możliwość ćwiczeń fizycznych. Osoby chętne mogły wziąć udział w treningach nordic walking. Tereny wokół siedziby Fundacji idealnie nadają się do uprawiania tego sportu. Pogoda też do tego zachęcała.
Na szczególne podziękowania zasługuje Prezes Fundacji o. Mirosław Niewęgłowski, który wziął na siebie ciężar prowadzenia kilkudniowych spotkań ponad stuosobowych grup, koordynowania bogatego programu Dni Odnowy Życia, otwartej na rozmowę obecności, a także codziennego prowadzenia nabożeństw i spotkań. Msza Święta, Droga Krzyżowa, Anioł Pański, spowiedź, medytacja i rozmowa duchowa pozwalały na częsty udział w różnych formach ubogacania życia duchowego.
Warsztaty był budującym przeżyciem także dla wolontariuszy, którzy wykonując zadania organizacyjne, współtworzyli przyjazną atmosferę oraz warunki do pełnego skupienia się na zajęciach proponowanych każdego dnia.
Bardzo cenną wartością Dni Odnowy Życia jest to, że wyjeżdżając do domu, zabiera się ze sobą nową wiedzę i doświadczenie, które można włączyć do swojej codzienności, ubogacając ją i zmieniając. Ważnym elementem Dni Odnowy Życia jest rodzinna, bezpieczna atmosfera, pozwalająca poczuć odwagę potrzebną do przyjrzenia się trudnym doświadczeniom, podzielenia się z innymi tym, co się zobaczyło i podjęcia próby innego, zdrowszego bycia w różnych sytuacjach. Ale Dni Odnowy Życia to przede wszystkim doświadczenie ubogacenia wielu obszarów własnego życia poprzez kontakt ze sferą duchowości, rozwój intelektualny (zdobywanie nowej wiedzy), integrację emocjonalną oraz możliwość pracy nad kondycją fizyczną. To doświadczenie pozwala na zaczerpnięcie siły do pracy nad sobą i ujrzenia nowych ścieżek w niełatwym procesie integracji i rozwoju.

KUŹNIA - BOLESŁAWIEC 2016

KUZNIA DUCHOWOSCI

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

No events found

DNI ODNOWY ŻYCIA

dni-odnowy-zycia-logo

OBÓZ TERAPEUT. 12-KROKOWY

OBOZ TERAPEUTYCZNY

KUŹNIA DUCHOWOŚCI

kuznia-duchowosci-logo

WOLONTARIAT

LOGOTYP WOLONTARIAT