Get Adobe Flash player

WARSZTATY

Uzdrawiająca moc przebaczenia i miłosierdzia

UDOSTĘPNIJ

IMG 1423W ramach działalności statutowej, w grudniu 2015 roku, po raz dwudziesty przeprowadzone zostały przez naszą Fundację Dni Odnowy Życia. Tym razem tematami warsztatów było przebaczenie i wiążące się z nim na płaszczyźnie życia duchowego - miłosierdzie.
Podczas wygłaszanych konferencji, uczestnicy Jubileuszowych 20 Dni Odnowy Życia pogłębili swoją wiedzę dotyczącą między innymi następujących tematów: przyczyny i źródła poczucia krzywdy i poczucia winy, utrwalone ślady poczucia krzywdy i poczucia winy: bezsilność, żal, smutek, lęk..., podstawowe zasady przebaczenia, budowanie nowego porządku w swoim życiu, poszukiwanie lepszego miejsca w świecie, nowe życie – jak uwolnić się z pułapki przeszłości?

Powyższe tematy były rozwijane podczas mityngów oraz pracy w grupach wsparcia (dzielenia, Wielkiej Księgi i Biblijnej). Zaangażowanie w nie pozwala zweryfikować uczestnikom warsztatów swoje życiowe doświadczenia, w kwestii szeroko rozumianego zdrowienia, z doświadczeniami innych oraz czerpać wiedzę od nich wiedzę. Indywidualne konsultacje specjalistyczne (psycholog, terapeuta, policjant, prawnik, pracownik UMiG) pozwalały natomiast zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z osobami doświadczającymi skutków uzależnień, przemocy oraz wykluczenia społecznego. Pomoc i wsparcie specjalistyczne udzielane jest zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, uwzględniającymi osobistą relację człowieka z Bogiem oraz duchowością klaretyńską, która między innymi ukazuje bogactwo i wartość wspólnotowego przeżywania swojego życia duchowego.
Bardzo ważną częścią warsztatów jest duchowość, która pozwala spojrzeć na życie z perspektywy relacji z Bogiem. Elementami duchowymi podczas każdych Dni Odnowy Życia są: codzienna Msza święta z konferencją, spowiedź, sobotnie spotkanie modlitewne, poranna medytacja oraz modlitwa brewiarzowa, a także grupa biblijna.
Miłym akcentem spotkania było świętowanie Jubileuszu, podczas którego Prezes Fundacji o. Mirosław Niewęgłowski CMF podziękował pracownikom Fundacji i wolontariuszom za wieloletnie zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie Dni Odnowy Życia, a uczestnikom za wytrwałość w pracy nad sobą, która uwidacznia się między innymi w regularnym uczestnictwie w organizowanych przez Fundację inicjatywach. Zwieńczeniem świętowania był wspaniały i smaczny tort.
Jubileuszowe 20 Dni Odnowy Życia zgromadziły ponad 240 uczestników, przybyłych głównie z Dolnego Śląska, ale także z Wielkopolski, Górnego Śląska i Łodzi. Cieszy nas bardzo, że to przedsięwzięcie, organizowane przez nas od 10 lat, co roku gromadzi coraz większą liczbę osób. Jest to dla nas – organizatorów jeden z dowodów na to jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu spotkania, w których uczestnicy otrzymują wsparcie w różnych płaszczyznach swojego życia – zarówno egzystencjalnej, jak i duchowej, psychicznej, emocjonalno – uczuciowej i społecznej.
Najbliższe 21 Dni Odnowy Życia odbędą się w naszym Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej tradycyjnie w dwóch terminach: 26-28 lutego 2016 oraz 4-6 marca 2016. Więcej informacji na www.krzydlina.eu

ŚWIADECTWA UCZESTNIKÓW:

Świadectwo 1 (pisownia oryginalna):
„Znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem,
jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu:
jak Pan wybaczył wam, tak i wy.”
/Kol 3. 13/

Przebaczenie

„Uzdrawiająca moc przebaczenia i miłosierdzia” – to myśl przewodnia 20-tych DNI ODNOWY ŻYCIA, jakie dane mi było przeżyć (i to dwukrotnie), organizowanych przez Fundację Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie. Minął już tydzień od zakończenia 2-giego turnusu a ja coraz powracam myślami do konferencji, które wygłaszała Gienia i do homilii, jakie podczas Mszy Św. głosił o. Mirosław. Przyczyny krzywdy, uczucia temu towarzyszące i ten długotrwały proces przebaczenia nie są mi obce wielokrotnie musiałem się z tym zmierzyć i konferencje wygłaszane przez Gienię pomogły mi się po raz kolejny z tym skonfrontować. W moim życiu są „rachunki” krzywd, które wracają jak bumerang i za każdym razem bolą, szczególnie dotyczy to faktu osadzenia mnie w areszcie na długie cztery i pół miesiąca – dane mi było w tymże areszcie przeżyć również Święta Bożego Narodzenia – minęło od tamtego zdarzenia już kilka lat a ja wciąż cierpię, gdy o tym myślę i nie pomaga to, że mnie uniewinniono prawomocnym wyrokiem Sadu Apelacyjnego we Wrocławiu, że wypłacono odszkodowanie, skoro pracownicy organów ścigania będący na usługach ówczesnej władzy dostali nagrody i awanse a tylko ja wiem, co znaczy lęk niewinnego człowieka osadzonego za kratami i zasiekami z drutu kolczastego, ja wiem, co to znaczy chodzić w miejscu publicznym skuty w tak zwanych „kowbojkach”, straconego zdrowia nikt nie zwróci i tylko modlitwa i świadomość, że tam za murem jest ze mną mój Dobry Bóg pozwoliła przetrwać z godnością i choć ten proces przebaczenia jeszcze trwa, ale żal z każdym dniem jest mniejszy.
Łatwiej było mi zawsze przebaczyć innym i wielu takich doznanych krzywd już nie pamiętam, o wiele trudniej przebaczyć samemu sobie. Pracując na 12 krokach wspólnoty AA zrobiłem listę osób, które skrzywdziłem i zadość uczyniłem wobec tych gdzie było to możliwe, natomiast poważnym problemem było wybaczyć sobie, pomogła mi w tym wspólnota. Jednak, co jakiś czas powracało pytanie czy aby lista osób skrzywdzonych przeze mnie była kompletna a co z tymi, których zdenerwowałem swoim zachowaniem, stylem bycia, brakiem kultury etc. Nie byłem świadomy tego, kto to jest i jaki był powód. Gdy zbliżała się 10-ta rocznica mojego zdrowienia przyszła mi myśl żeby przeprosić i poprosić o wybaczenie ich wszystkich tych, których nie zidentyfikowałem i wtedy napisałem ten tekst, który poniżej przytaczam a który teraz odnalazłem wśród moich pamiątek.

Przepraszam...

Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że być może kogoś obraziłem
I za to ze kogoś nie zauważyłem
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że byłem czasami despotyczny
I za to, że byłem niezbyt elastyczny
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że jestem czasami zbyt głośny
I za mój głos donośny
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że czyichś oczekiwań nie spełniłem
I za to, że czasem niegrzecznym byłem
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że być może kogoś zawiodłem
I za to, że czegoś nie mogłem
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za to, że dałem sobie prawo do wolności
I za to, że kocham, jestem kochany i pragnę miłości
Przepraszam i proszę o wybaczenie
Za moją małość, próżność, zdenerwowanie
I za to moje prywatne przepraszanie
Przepraszam i proszę o wybaczenie.

Dziś tak myślę, że ten tekst jest nadal aktualny i dlatego przebaczając wszystkim, którzy wyrządzili mi jakąkolwiek krzywdę, przepraszam i proszę o wybaczenie.

Władek

Świadectwo 2 (pisownia oryginalna):

Pobyt w Krzydlinie Małej w dniach 4-6 grudnia 2015 r. zakończył się spełnieniem moich oczekiwań. Jechałam na te warsztaty "Uzdrawiająca Moc Przebaczenia i Miłosierdzia" z bagażem krzywd i zranień, które nosiłam od lat dziecięcych. Przez te wszystkie lata nie mogłam sobie wybaczyć tego co robiłam oraz tego, że pozwalałam na krzywdy wobec siebie.
W tym cudownym miejscu, w otoczeniu wspaniałych ludzi i koleżanek z Al-Anon „Agat”, które zachęciły mnie do tego przyjazdu, poprzez spowiedź św., serdeczną rozmowę z Gienią, doświadczyłam upragnionego uleczenia, uwolnienia z tych wszystkich bolesnych ran. Poczułam wielką ulgę i wypełniającą mnie radość. Patrząc wstecz nie czułam już wstydu i żalu.
Dziękuję Bogu za tę łaskę i wszystkim uczestnikom tych rekolekcji, zwłaszcza Ojcom prowadzącym i wolontariuszom za włożony trud, okazane serce i życzliwość.
Bogu Cześć i Chwała!
Mirosława 56 lat

Świadectwo 3 (pisownia oryginalna):

W dniach 4-6 grudnia 2015r. brałam udział w 20 Jubileuszowych Dniach Odnowy Życia w Krzydlinie Małej. To już mój ósmy raz, ale za każdym razem wracam stąd bogatsza, odważniejsza, silniejsza i chętna do pomocy innym.

Tym razem szczególnie cieszyłam się, bo było nas 5 koleżanek z młodej powstałej 1,5 roku temu grupy Al-Anon „Agat”. Miałam możliwość brać udział w modlitwach Jutrznią, medytacją, różańcem, Koronką do Miłosierdzia Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu. Spotkałam też wiele sympatycznych i miłych osób podczas dzielenia Słowem Bożym, czytania Wielkiej Księgi AA, na mitingach AL-Anon i na grupie wsparcia. Skorzystałam z pomocy Gieni, która dała mi wskazówki jak skutecznie komunikować się z innymi, nie nosić urazy i kochać też siebie. Czas ten przeżyłam bardzo aktywnie. Wciąż obserwuję zachodzące we mnie zmiany.

Bardzo dziękuję wszystkim spotkanym osobom, szczególnie organizatorom i wolontariuszom, a przede wszystkim Panu Bogu, który jest Miłosierny, Łagodny i bardzo Łaskawy.

Bożena lat 62

 • IMG_1410
 • IMG_1413
 • IMG_1416
 • IMG_1417
 • IMG_1421
 • IMG_1423
 • IMG_1425
 • IMG_1432
 • IMG_1434
 • IMG_1435
 • IMG_1441
 • IMG_1447
 • IMG_1459
 • IMG_1460
 • IMG_1461
 • IMG_1465
 • IMG_1466
 • IMG_1504
 • IMG_1510
 • IMG_1512
 • IMG_1521
 • IMG_1525
 • IMG_1528
 • IMG_1529
 • IMG_1533
 • IMG_1535
 • IMG_1539
 • IMG_1541

Simple Image Gallery Extended

KUŹNIA - BOLESŁAWIEC 2016

KUZNIA DUCHOWOSCI

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

No events found

DNI ODNOWY ŻYCIA

dni-odnowy-zycia-logo

OBÓZ TERAPEUT. 12-KROKOWY

OBOZ TERAPEUTYCZNY

KUŹNIA DUCHOWOŚCI

kuznia-duchowosci-logo

WOLONTARIAT

LOGOTYP WOLONTARIAT